Strony

CYRK





Cyrk – widowisko rozrywkowe, ukształtowane w Anglii w XVIII wieku (Philip Astley w 1768 otworzył w Londynie pierwszy nowożytny cyrk). Cyrk najbardziej nawiązuje do tradycji starożytnego Rzymu, gdzie cyrkiem był odkryty budynek z areną gdzie występowali szczudlarze, komicy, tancerze.
W dzisiejszych czasach cyrk jest najbardziej kojarzony z dużym namiotem, muzyką, światłami, transportami, artystami oraz ze zwierzętami. Cyrk ewouluje tak jak wszystko, kiedyś cyrk przemieszczał się z miasta kilka dni- konną a w jednym mieście stał nawet kilka miesięcy. Obecnie w Polsce cyrki jeżdżą w systemie "jednodniówek" a w innych krajach stoją po kilka dni, tygodni.


Współczesny cyrk to przede wszystkim rozrywka, dlatego jego nieodłącznym elementem są występy klaunów. Kolorowo wymalowani przebierańcy w za dużych butach i ze sztucznymi kolorowymi nosami – ulubieńcy dzieci – mają za zadanie rozśmieszać publiczność.  Do najpopularniejszych przedstawicieli tej grupy cyrkowców zalicza się akrobatów i mimów oraz charakterystycznych klaunów.

Cyrk to także ryzyko i niebezpieczna praca...
W cyrku pracują akrobaci, trenerzy zwierząt takich jak lwy i tygrysy. Akrobaci najczęściej którzy pracują na wysokości. Na przykład na szarwach, linie pionowej, trapezie... Najczęściej artyści pracujący na podwieszanych rekwizytach robią to bez zabezpieczenia. Przykładem takiej sztuki które zabezpieczenia nie są możliwe do przymocowania są akrobacje na wysoko zawieszonych trapezach, wymyślone w połowie XIX wieku we Francji. Do ich wykonania jest potrzebne wielkie wyczucie czasu, zręczność, siła i gibkość ciała.
Tradycyjny cyrk to tylko cyrk w którym odbywają się pokazy zwierząt. Szczególną atrakcją są zazwyczaj numery z udziałem niebezpiecznych zwierząt, takich jak lwy, tygrysy, słonie.


Obecnie częściej spotykanymi pokazami zwierząt w cyrkach to pokazy koni, wielbłądów, psów, kóz, lam, zabr, słoni. Trener zwierząt to osoba która musi swoje zwierzę kochać, mieć cierpliwość.

Cyrk to także żonglerzy a co to jest żonglerka?
Żonglerka to kooperacyjna i towarzyska dziedzina działań, w której cały indywidualny lub wspólny wysiłek skierowany jest na utrzymanie w powietrzu określonej liczby obiektów w pewnym odstępie czasu.
 Na arenach cyrkowych można podziwiać żonglerkę solową lub grupową. Jest także druga dziedzina żonglerki- Antypody żyli żonglerka nogami (jedna z najtrudniejszych dziedzin cyrkowych).

Na świecie jest bardzo dużo cyrków. Do tych najbardziej znanych cyrków Europy należą: Circus Knie (Szwajcaria), Circus Krone (Niemcy), Zirkus Charles Knie (Niemcy), Cirque Arlette Gruss, Cirque Pinder (Francja), Circo Moira Orfei (Włochy), Cirque d'hiver Bouglione ( Francja), Cirkus Arena (Dania), Maygar Nemzeti Cirkusz, Fővárosi i Nagycirkusz (Węgry), Cirkus Humberto (Czechy), Circo Medrano (Włochy).



 W Polsce najbardziej znane cyrki to Cyrk Zalewski pod dyrekcją P. Ewy i Stanisława Zalewskich oraz Cyrk Korona pod dyrekcją P. Lidii Król Pinder oraz Tomy'go Pinder. Są to dwa reprezentacyjne cyrki Polski. W sezonie odwiedzają około 150- 200 miast. Grają ok 200-250 przedstawień.




 CYRK KORONA








                                                               CYRK ZALEWSKI

2018-  250TH CIRCUS 

Cyrk w tym roku kończy już 250 lat. Gdzie powstał i kto założył pierwszy cyrk? Jaki był rozwój cyrku w Polsce?                
                                                                                                                 Foto: Wikipedia.
Pierwszy nowożytny Cyrk został założony w Londynie przez Philipa Astleya w 1768 roku. W Europie sztuka cyrkowa rozkwitła w średniowieczu, kiedy pojawili się wędrowni aktorzy, Pokazy, zwane hecami, nie odbywały się na wielkich arenach lub namiotach, lecz na ulicach miast, jarmarkach i festynach. Do wędrownych trup należeli linoskoczkowie, żonglerzy, połykacze ognia i magicy. W pierwszej połowie XIX wieku działały głównie cyrki konne z Anglii i Francji pod koniec tego stulecia rozwinęły się cyrki w Cesarstwie Niemieckim (między innymi cyrki objazdowe Carla Hagenbecka).
mimowie

Rozwój sztuki cyrkowej w Polsce.
Wilhelmina Ciniselli w 1883roku wybudowała pierwszy stały cyrk w Warszawie. rodzina Cinisellich prowadziła cyrk do 1914 czyli do I wojny światowej. Pod koniec XIX wieku powstały też cyrki wędrowne między innymi Adama Pincla. Po odzyskaniu                  niepodległości głównymi właścicielami cyrków byli Stanisław Mroczkowski i bracia Staniewscy (Mieczysław i Bronisław). Po II wojnie światowej powołano Dyrekcję Państwową Cyrków z siedzibą w Łodzi, powstały też pierwsze cyrki objazdowe, od 1949 w ramach Zjednoczonych Przedsiębiorstw Rozrywkowych). W 1950 roku powstała jedna z największych baz cyrkowych- Mowa o Julinku. Baza w Julinku mieściła zaplecze szkoleniowe oraz techniczne.










 Foto: Wikipedia
Cyrk Braci Staniewskich Warszawa.


Cyrk Braci Staniewskich – cyrk znajdujący się na rogu ulic Ordynackiej i Okólnik w Warszawie.
Działał od 1882 do 1939 roku, kiedy spłonął podczas bombardowania Warszawy w 1939.
Był to ośmiopiętrowy gmach spełniający światowe standardy, z widownią mogącą pomieścić ok. 3000 widzów. Cyrk Braci Staniewskich był jednym z najlepszych na świecie cyrków i prezentował bardzo wysoki poziom artystyczny. Miejsce słynęło z cyrku wodnego. Arena miała specjalną konstrukcję, dzięki której można ją było wypełnić wodą.










Foto: Warszawy historia ukryta.pl












Foto: PHOTODOCUMENT & pinhole



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz