piątek, 20 kwietnia 2018

250 lat cyrku...

Cyrk w tym roku kończy już 250 lat. Gdzie powstał i kto założył pierwszy cyrk? Jaki był rozwój cyrku w Polsce?                
                                                                                                                 Foto: Wikipedia.
Pierwszy nowożytny Cyrk został założony w Londynie przez Philipa Astleya w 1768 roku. W Europie sztuka cyrkowa rozkwitła w średniowieczu, kiedy pojawili się wędrowni aktorzy, Pokazy, zwane hecami, nie odbywały się na wielkich arenach lub namiotach, lecz na ulicach miast, jarmarkach i festynach. Do wędrownych trup należeli linoskoczkowie, żonglerzy, połykacze ognia i magicy. W pierwszej połowie XIX wieku działały głównie cyrki konne z Anglii i Francji pod koniec tego stulecia rozwinęły się cyrki w Cesarstwie Niemieckim (między innymi cyrki objazdowe Carla Hagenbecka).
mimowie

Rozwój sztuki cyrkowej w Polsce.
Wilhelmina Ciniselli w 1883roku wybudowała pierwszy stały cyrk w Warszawie. rodzina Cinisellich prowadziła cyrk do 1914 czyli do I wojny światowej. Pod koniec XIX wieku powstały też cyrki wędrowne między innymi Adama Pincla. Po odzyskaniu                  niepodległości głównymi właścicielami cyrków byli Stanisław Mroczkowski i bracia Staniewscy (Mieczysław i Bronisław). Po II wojnie światowej powołano Dyrekcję Państwową Cyrków z siedzibą w Łodzi, powstały też pierwsze cyrki objazdowe, od 1949 w ramach Zjednoczonych Przedsiębiorstw Rozrywkowych). W 1950 roku powstała jedna z największych baz cyrkowych- Mowa o Julinku. Baza w Julinku mieściła zaplecze szkoleniowe oraz techniczne.

 Foto: Wikipedia
Cyrk Braci Staniewskich Warszawa.


Cyrk Braci Staniewskich – cyrk znajdujący się na rogu ulic Ordynackiej i Okólnik w Warszawie.
Działał od 1882 do 1939 roku, kiedy spłonął podczas bombardowania Warszawy w 1939.
Był to ośmiopiętrowy gmach spełniający światowe standardy, z widownią mogącą pomieścić ok. 3000 widzów. Cyrk Braci Staniewskich był jednym z najlepszych na świecie cyrków i prezentował bardzo wysoki poziom artystyczny. Miejsce słynęło z cyrku wodnego. Arena miała specjalną konstrukcję, dzięki której można ją było wypełnić wodą.


Foto: Warszawy historia ukryta.pl
Foto: PHOTODOCUMENT & pinhole

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz